Süt ve Süt Ürünleri Soğuk Hava Deposu

Süt birçok gıda sektörünün vazgeçilmez hammaddesidir. Peynir, Kaşar, yoğurt, unlu gıda, pasta, çikolata, vs. gibi ürünler süt ile üretimi yapılıp son kullanıcıya kadar ulaşmaktadır. 
Süt sağım sonrası genellikle entegre tesislerle işlenip farklı mamuller üretilmektedir. Süt ürünleri diğer ürünlere göre bozulma riski çok daha yüksektir. Süt ve Süt ürünlerinin içindeki mikroorganizmalar belirli ısının altına düşmesi ürünün bozulmasına, çürümesine veya küflenmesine yol açar.  Bu nedenle üretim sonrası soğutma zincirine tabi tutulması gerekmektedir.

Üretilen pastörize süt, peynir, pasta çikolata, yoğurt vs. gibi ürünlerin üretim sonrası ilk adımı soğuk zincire tabi tutulmasıdır. Süt ve süt ürünleri yapısı ve saklama koşuluna göre 0°C ile 10°C de arasında soğutma uygulanır. Soğuk Oda muhafazası ile uzun süreler saklanabilir.

Süt ve Süt Ürünleri içerisinde en yaygın olarak tüketilen ürün peynirdir.
Tüketicinin beğenisine sunulan peynir en fazla 5 ile 8 gün arası muhafaza edilebilir, sonrasında bozulma ve çürümeye başlar. Bu nedenle Soğuk Hava Deposu veya soğuk zincire tabi tutulması peynirin satış ve tüketim ömrünü uzatır.  Peynirin her çeşidi 0 Cﹾ ile 5Cﹾ arasında uzun bir süre korunabilir. Kısacası Soğuk Hava Deposu avantajı ile üretici başta olmak üzere aracı firmaların ekonomik kazancı yanı sıra , tüketiciye de taze ürün sunmaktadır.

Örnek verecek olursak Yoğurt;

* 0°C ile 1°Carasında 3-6 hafta

* 7°C le 10°C arasında 1 hafta 

*  5°C ile 7°C arasında 1-2 hafta saklanabilmektedir. 

Soğuk Hava Deposunda Peynir;

* Eritme peynir çeşidi +5°C de 1 yıl  +15°C 9 ay

* Çok sert peynirler     +5°C de 9 ay  +15°C 6 ay

* Sert Peynirler            +5°C de 6 ay  +15°C 3 ay

* Yarı Sert Peynirler    +5°C de 4 ay  +15°C 3 ay

* Yumuşak peynirler   +5°C de 1,5 ay  +15°C 1 ay

* Taze Peynirler (Aseptik üretilmiş)  +5°C de 1 ay  +15°C 3 hafta muhafaza edilir

Soğuk hava depolarında muhafaza edilecek süt ürünleri için doğru keşif, proje analiz, montaj ve testler ile istenilen °C de saklanması için Umut Teknik olarak 22 yıllık tecrübemiz, deneyim ve kapsamlı kadrolarımız ile Türkiye genelinde ve Dünyanın birçok ülkesinde hizmet vermekteyiz. Anahtar teslim olarak hizmet verdiğimiz Soğuk odalarımız da kullanmış olduğumuz tüm ürün ve materyaller garanti kapsamımızdadır. Yine satış sonrası ürünlerin garanti kapsamında ya da sonrasında servis, bakım, onarım hizmeti vermekteyiz.

Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak Soğuk Oda, Donuk Oda, Proses Ortam Soğutama talepleri ile başlayan tüm proje, keşif, plan, montaj ve kurulum süresinde, en düşük m² den en büyük m² kadar tüm projelerde anahtara teslim olarak hizmet vermekteyiz.
Kalite ve özverimiz uzun yıllardır bu sektörde var olmamızı sağlayan en büyük etkendir.