Soğuk Hava Deposu

Soğuk odalarda en sık kullanılan -5°C ile +8°C sıcaklık aralığıdır. Bu çalışma sıcaklıklarında Taze Meyve ve Sebzeler, Taze Et ve Tavuk Ürünleri, Süt ve Süt Ürünleri, Balık ve Su Ürünleri, Unlu Mamuller ve Tıbbi İlaçlar muhafaza edilir.
Soğuk odalar gıda sektörünün yanı sıra sanayi, üretim ve hammadde alanlarında da yoğunlukla  tercih edilmektedir.

Soğuk Oda Nedir?

Soğuk oda, belirli bir sıcaklık aralığında tutulan izole edilmiş bir depo alanıdır. Genellikle gıda, ilaç, gibi çeşitli ürünleri muhafaza etmek amacıyla kullanılır. Soğuk oda kurulumu sayesinde, içerideki sıcaklık seviyesi optimize edilir ve bu da ürünlerin tazeliğini uzun süre boyunca korumaya yardımcı olur.

Soğuk Oda Ne İşe Yarar?

Soğuk oda sistemi; gıda ürünlerinin özellikle balık ürünlerinin soğutma zinciri boyunca muhafaza edilmesi, ürünlerin üreticiden tüketiciye kadar canlılığını ve tazeliğini bozulmadan korumak ve muhafaza etmek için tasarlanmış soğuk odalardır. 

Soğutma ve endüstriyel soğutma sistemlerinde, ürünlerin tazeliklerini koruyarak saklanmasını sağlayan en kritik aşamalardan biri  -15°C ile -25°C arasında muhafaza koşullarını sağlayabilmektir. Bu sıcaklık aralığı soğuk oda sayesinde, balık ve diğer hassas ürünlerin kalitesi ve tazeliği en üst seviyede tutar. Konteyner donuk odalar (-15°C / -25°C) sevkiyat ve depolama süreçlerinde ideal koşulları sağlar. Ürünlerin hazırlık, paketleme, parçalama, boyutlandırma ve sevkiyat için işlem ortam soğutması (+10°C / +15°C) kullanılabilir.

Balık, istiridye, karides, midye, yengeç ve diğer su ürünlerinin çekirdek sıcaklığını bozmadan kısa sürede muhafaza edilmesi için soğuk oda (-35°C / 40°C) uzun süreli saklama için çözüm sunar. Soğuk oda zincirleri için kurulan cihazlar, soğuk oda panelleri ve soğuk oda kapısı; saklama koşullarına, bölgesel etkenlere ve özel soğutma gereksinimlerine göre çeşitlilik gösterir.

Soğuk Oda Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Soğuk oda sistemleri; etkili sıcaklık kontrolü, yüksek yalıtım, çeşitli soğuk oda kapısı seçenekleri, hijyen standartları, enerji verimliliği ve dayanıklılık gibi özelliklere sahiptir. Modüler yapısı ve otomasyon entegrasyonuyla endüstriyel soğutma ihtiyaçlarına çözüm sunar.

 Soğutma Çeşitleri Nelerdir?

Soğuk oda, kullanım amaçlarına göre çeşitlilik gösteren sistemlerdir. İhtiyaca ve ürünlerin özelliklerine göre farklı soğuk oda kurulumu çeşitleri bulunmaktadır.

●           Soğuk Hava Depoları

●           Donuk Muhafaza Odaları

●           Şok Odaları

●           Proses Ortam Soğutma Alanları

Soğuk Hava Deposu Fiyatları

oğuk oda fiyatları; bir dizi faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çünkü ihtiyacınız olan soğuk hava deposuna ve muhafaza edeceğiniz ürün gurubuna bağlı olarak tasarlanması gereken depolarda, inşa şekline göre farklılık görülmektedir.
Soğuk oda kurulumu, depolama hacmi, kullanılacak teknoloji, yalıtım kalitesi, ek donanım cihaz seçenekleri gibi etkenler, fiyatları etkileyen önemli faktörler arasında yer alır.  Yani tasarlanan soğuk hava deposunun en, boy, yükseklik, muhafaza edilecek ürünün cinsi, kapasitesi, ve saklanma koşulana göre farklılık göstermektedir.

Soğuk Depolarda Enerji Tasarrufu

Soğuk depolarımızın avantajlarının başında işletmelere sağlanan büyük enerji  tasarrufu gelmektedir.

Soğuk depoların kullanım alanlarının başında Meyve Sebze Toptan, Et ve Entegre Tesisleri, Süt Ve Süt ürünleri  işletmeleri, Hastaneler, Klinikler, İlaç depoları, Marketler, Pastane, İmalathane, Restaurant, Kimya ve Gıda sanayi, Okullar, Oteller gelmektedir.

Soğuk hava deposu, minimum ısı ve enerji kaybıyla ürünlerin uzun süre korunmasını sağlar. Avrupa birliğinin enerji tasarrufunda en çok önem verdiği konuların başında gelmektedir. Soğuk oda planlamasında seçilen cihaz, tesisat metrajı, panel, kapılar ve izolasyon enerji veriminin en önemli parçasıdır. 

Soğuk Oda Panel Özellikleri

Soğuk hava depoları cihaz, panel, kapı ve diğer ekipmanları sisteme uygun seçilmektedir.

Soğuk Oda panelleri bölgesel etkilere göre üretilmektedir. Hijyenik 0,50mm iki saç arasında 42kg/m³ (+-%2) yoğunlukta poliüretan dolgu 80-100mm kalınlığında RAL9002 renk kodunda üretilmektedir. 

Soğuk Oda Kapı Özellikleri

Soğuk Oda kapıları menteşeli, çarpma, sürgülü, eşikli ve eşiksiz olarak seçilmektedir. Kapılarımız 42kg/m³ (+-%2)  yoğunluğunda galvaniz kaplama üzerinde polyester boyalıdır.    

Soğuk Oda Cihaz Özellikleri

Soğuk Oda Cihaz seçimi, saklanması gereken ürünlerin özelliği, tonajı, kapasite, bölgesel etkenleri ve saklanma süresine göre değişkenlik göstermektedir. Soğutma gurupların bölgesel etkilere göre +10°C /+45°C  +10°C / +55°C çalışma sıcaklığı arasında ılıman ve sıcak ilkim koşullarına göre doğru keşif, analiz ve doğru tespitler ile cihaz seçimi yapılmaktadır. Soğutma gruplarımız Avrupa da kabul görmüş markalar ile donanım sağlanmış ve belgelidir.

Soğuk Oda İzolasyonu ve Önemi

İzolasyon Soğuk muhafaza odalarının vazgeçilmez unsurlarındandır. Soğuk odaların duvar tavan izolasyonlarını üretimini yaptığımız paneller ve aksesuarlar ile sağlamaktadır. Soğuk oda zemini içinde, Zemin paneli veya XPS foamboard, çesan demiri ve güçlendirilmiş beton ile ısı köprüsü oluşturarak izolasyonu sağlanmaktadır. 

Soğuk Oda Ek Donanım 

Soğuk odalarımızı faklı ürünler ile desteklemekteyiz.
Merkezi sistem izleme, Nemlendirme cihazları, Acil panik butonu, Sesli ışıklı alarm, Raf sistemleri, vb. ürünler ile donanımı sağlamaktadır.

Soğuk Oda Montajı Nasıl Yapılır?

Soğuk oda montajı süreci; odanın kullanım amacına, büyüklüğüne, izolasyon gereksinimlerine, soğutma sistemlerine ve diğer teknik detaylara bağlı olarak planlanır ve tasarlanır. 
Soğuk oda panel montajında önemli bir faktör, izolasyonun doğru bir şekilde yapılmasıdır. Duvar ve soğuk oda panellerine uygulanan yalıtım malzemeleri, dışarıdan gelen ısıyı içeri geçirmeyi engelleyerek depolanan ürünlerin korunmasını sağlar.

Umut Teknik; ürün üretimi, satışı, kurulumu ve bakımı konusunda size profesyonel destek sunmaktadır.

Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak, Türkiye genelinde ve dünyanın birçok ülkesinde en küçük metrekareden en büyük metrekareye kadar olan tüm projelerde 22 yıllık tecrübemizle hizmet vermekteyiz. 
Deneyimli ekiplerimiz, keşif, proje, satış ve satış sonrası hizmetlerde titizlikle çalışmaktadır. Kalite ve özveri, sektörde uzun yıllardır var olmamızı sağlayan en büyük unsurlardan olup soğuk oda, soğuk oda kurulumu ve soğuk oda panelleri konularında uzman ekibimizle size özel çözümler sunmaktayız.
Kalitemiz ve özverimiz uzun yıllardır bu sektörde var olmamızı sağlayan en büyük faktörlerdir.
 İhtiyaçlarınıza uygun soğutma sistemleri için bize başvurun!