Endüstriyel soğutma zincirinin bir halkası olan Donuk Muhafaza odalarında ürünün saklama süresine, koşul ve çeşitliğine göre değişkenlik gösteren -15°C ile -25°C arasında tazeliğini ve özelliğini koruyarak saklanması sağlamaktadır.
Donuk oda, gıda ve diğer ürünlerin -15°C ile -25°C arasında soğuk bir ortamda muhafaza edildiği depolardır. Donuk oda depoları; gıda, ilaç, medikal, sanayi ve üretim gibi sektörlerde ürünlerinin bozulmasını önlemek, tazeliğini ve kalitesini korumak için kullanılır.

Donuk Oda Nedir?

Donuk oda endüstriyel soğutma zincirinin kritik bir unsuru olan olarak ürünlerin -15°C ile -25°C arasında değişen sıcaklıklarda saklanarak tazeliğini ve özelliğini koruyan bir alandır. Donuk odalarda kullanılan soğutma sistemleri, ortamın sıcaklığını düşürerek ürünlerin donmasını sağlar. Et, tavuk ve unlu mamuller genellikle donuk oda soğutma sisteminde kullanılan ürünler arasında yer almaktadır.

Donuk oda endüstriyel soğutma zincirinin kritik bir unsuru olan olarak ürünlerin -15°C ile -25°C arasında değişen sıcaklıklarda saklanarak tazeliğini ve özelliğini koruyan bir alandır. Donuk odalarda kullanılan soğutma sistemleri, ortamın sıcaklığını düşürerek ürünlerin donmasını sağlar. Et, tavuk ve unlu mamuller genellikle donuk oda soğutma sisteminde kullanılan ürünler arasında yer almaktadır.

Donuk Oda Ne İşe Yarar?

Donuk odaların geniş bir kullanım yelpazesi bulunmaktadır. Bu depolar, Et ve Entegre Tesisleri, Süt ve Süt Ürünleri İşletmeleri, Hastaneler, Klinikler, İlaç Depoları, Marketler, Pastaneler, İmalathaneler, Restoranlar, Kimya ve Gıda Sanayi, Okullar ve Oteller gibi çeşitli sektörlerde yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu depolar, ürünlerin uzun süre taze kalmasını sağlayarak endüstriyel soğutma zincirinde kritik bir rol oynamaktadır.

Donuk Oda Özellikleri Nelerdir?

Donuk odanın sunduğu özellikler, muhafaza edilecek ürünlerin ihtiyaçlarına ve hijyen standartlarına uygun olarak tasarlanmaktadır. Umut Teknik Donuk Oda uzun yılların tecrübesi ile aşağıdaki özelliklere sahiptir.

Malzeme Kalitesi

Umut Teknik Donuk Oda duvarları, 0,50mm kalınlığında iki saç arasında 42kg/m³ (+-%2) yoğunluğa sahip poliüretan dolgu ile üretilir. Bu malzeme, donuk oda içindeki sıcaklık dengesini korumak ve enerji verimliliğini sağlamak için özel olarak seçilmiştir.

Duvar Kalınlığı

Duvar kalınlığı, 120-150 mm arasında değişmektedir. Bu kalınlık, donuk odanın iç sıcaklığını korumak ve dış etkenlere karşı direnç göstermek amacıyla belirlenmiştir. 

Renk Kodu

Donuk oda, RAL9002 renk kodunda üretilmiştir. Bu renk kodu, odanın estetik görünümünü tamamlarken aynı zamanda hijyen standartlarına uygunluğu destekler.

Enerji Verimliliği

Özel tasarımı sayesinde donuk oda hesabı yapılarak, enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için optimize edilmiştir. Bu, enerji maliyetlerini düşürerek işletme maliyetlerini minimize etmeye yardımcı olur.

Donuk Oda ek donanım

Umut Teknik olarak donuk odalara özel ek donanımlarla depolama çözümlerimizi daha da güçlendiriyoruz. Basınç dengeleme valfi, acil panik butonu, sesli ışıklı alarm ve raf sistemleri gibi farklı ürünlerle donatılmış donuk odalar, özel ihtiyaçlara ve güvenlik standartlarına uygun bir depolama ortamı sağlamaktadır.

Donuk Oda Çeşitleri

Farklı ihtiyaçlara yönelik donuk oda çeşitleri;

  • Gıda Donuk Oda Depoları,
  • İlaç Donuk Oda Depoları,
  • Medikal Donuk Oda Depoları

Donuk odalar, muhafaza edilecek ürünlerin türüne, miktarına, saklama süresine ve kullanım amacına bağlı olarak çeşitli tiplerde tasarlanabilmektedir

Donuk Oda Fiyatları ve Maliyeti

Donuk oda depolarının fiyatları; kullanım amacına, boyutlarına, soğutma sistemine ve izolasyon malzemesine göre değişmekte olup modüler tasarım seçenekleri ve ek donanımlar, maliyeti etkileyen önemli faktörler arasında yer alır. 

Umut Teknik olarak ihtiyacınıza uygun donuk odalar tasarlanarak maliyet özel olarak çıkarılmaktadır.

Donuk Oda Hesabı Nasıl Yapılır?

Donuk oda hesabı, donuk oda depolarının ihtiyaç duyduğu soğutma kapasitesinin belirlenmesi için yapılır. Donuk oda hesabı yapılırken, aşağıdaki faktörler dikkate alınmaktadır.

  • Muhafaza edilecek ürünlerin miktarı ve türü
  • Muhafaza edilecek ürünlerin sıcaklık gereksinimi
  • Donuk oda depolarının boyutları
  • Donuk oda depolarının bulunduğu bölgenin iklim koşulları

Donuk Oda Enerji Tüketimi Ne Kadardır?

Donuk oda hesabı;
 Enerji tüketimi genellikle odanın büyüklüğü, konumu, yalıtımı ve klima, ısıtıcı, fan gibi çeşitli faktörlere bağlı olup tüketim değerleri değişiklik göstermektedir.

Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri, 22 yıllık tecrübesi ve deneyimli ekibi ile konusunda uzmanlaşmış bir firma olarak donuk oda sistemleri ile en yüksek verimliliği ve güvenilirliği sağlar. Ekipmanlarımızın düşük enerji tüketimi ile çevre dostu olmalarının yanı sıra, uzun ömürlü ve bakımı kolay olmaları sayesinde maliyetlerinizi de düşürebilirsiniz. Sektör lideri olan Umut Teknik, donuk oda ihtiyaçlarınıza özel çözümler sunmak için size bir telefon kadar yakın!