Otel Restorant Soğuk Hava Deposu
Otel, catering ve restoran mutfaklarında tüm gıda ürünleri farklı şekillerde işleyerek müşterilerine hizmet vermektedir.
Bu tür firmalar yeme içme alanlarında Et, süt ve süt ürünleri, meyve, sebze, içecek ürünlerini muhafaza etmek için Soğuk oda, Donuk Oda ve Şok Odasına İhtiyaç duymaktadırlar. Genellikle ürün çeşitliği fazla olan oteller, restoranlar ve catering gibi işletmeler çoklu oda tercihine bulunması zorunludur.

Örneğin; Et ve Tavuk ürünleri için  -5°C / +5°C Soğuk Oda -18°C / -25°C Donuk Oda. Meyve, sebze, süt ve süt ürünleri için -5°C /+5°C aralığında Soğuk Oda seçeneği tercih edilebilinir.

Ürünün saklama koşullarına göre birden fazla oda tercihi yapması gerekebilir.

Biz Umut Teknik olarak otel, restoran ve catering gibi sektörlere yoğunlukla hizmet vermekteyiz.

Bu tür işletmelerde yemek saatleri öncesinde aşırı yoğunluk olduğundan, personelin ulaşımı ve zaman kaybını en aza indirilebilmesi için soğuk oda konumları ve sırlamaları çok önemlidir.

Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak Türkiye ve Dünyanın bir çok ülkesinde taleplere göre en küçük m² den en büyük m² kadar olan tüm projelerde 22 yıllık tecrübeniz ve deneyimli ekiplerimiz ile keşif, proje, satış ve satış sonrası gibi hizmetlerimizde itina ve özenle müşterilerimize hizmet vermekteyiz. 
Kalite ve özverimiz uzun yıllardır bu sektörde var olmamızı sağlayan en büyük etkendir.