19 Şubat 2024 Pazartesi

Unlu Mamullerin Soğuk Oda, Donuk Oda ve Şoklama Süreçleri ve Detayları Nelerdir?

Un bir çok gıdanın hammaddesidir. Bu hammadde üzerinden üretilen ekmek, poğaça, yaş pasta, börek, kuru pasta, bisküvi, kek, gofret gibi ürünlerin geneline Unlu Mamuller denir. Unlu mamuller kalemlerinden olan yaş pasta, börek, kuru pasta, bisküvi, kek, gofret, vb. ürünleri bayatlama ve bozulma riski yüksektir.  Bu nedenle Unlu mamuller üretim, işleme ve depolama sürelerinde işleme ve saklama koşullarına göre Soğuk Hava Deposunda, Donuk Oda da ve Şok Odalarında muhafaza edilmesi gerekir. Bu soğuk muhafaza depolama işlemleri ürünün tazeliğini, özelliğini korur ve buna bağlı olarak ürünün raf ömrünü uzatır.

Unlu Mamuller için soğuk muhafaza süreçleri nasıl işler?

Örneğin Yaş Pasta;

Yaş pasta imalathaneleri üretimden önce imalatta kullanacağı krema, meyve, çikolata, tereyağı, vb. ürünlerin satın alım sonrası depolama işlemini gerçekleştirir. Depolama süreçlerde işlenecek ürünlerin de Soğuk Hava Deposu ve Donuk Oda da muhafazası gerekir ki imalat sürecinde bozulmaması ve ekonomik değerini kaybetmemesi gerekir. Yaş pasta imalatında soğuk veya donuk odada muhafaza edilen ürünler çıkarılarak işlenir ve pasta üretimi yapılır. Yapılan pasta sevkiyat tüketim süresine göre farklı soğutma seçenekleri uygulanır. Mesela sevkiyat ve tüketime göre ürünler -35°C ile -40°C arasında Şoklandıktan sonra derin dondurucu yani Donuk Oda ya aktarılarak  -15°C ile -20°C arasında soğutma uygulanarak muhafaza edilir. Bazı imalat süreçlerinde ise ürünler kısa sürede sevkiyatı için üretim sonrası Donuk oda muhafaza ile  -15°C ile -20°C uygulanarak sevkiyatı yapılır.

Unlu Mamuller Soğuk Hava Deposu Maliyeti Nedir?

Soğuk Odanın yapılması planlanan yerin bölgesel etkenleri, dış ortam sıcaklığı, muhafaza edilecek ürünün cinsi, tonajı ve saklama koşullarının değerlendirilmesi ve projelendirilmesi sonucu bir fiyat’tan söz edebiliriz. Değerlendirme ve projelendirme sonucu planlaması yapılan Soğuk Oda panellerin kalınlığı ve özelliği, soğutma gurubunun kapasitesi ve tesisat mesafesi, zemin izolasyonu, kapı boyutu ve özelliği, vs. gibi unsurlar fiyat açısından değişkenlik göstermektedir.

Bir Soğuk Hava Deposuna ihtiyacınız var ise bize ulaşın.

Biz Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak en küçük m² den en büyük m² kadar olan tüm projelerde 22 yıllık tecrübeniz, kapsamlı ve deneyimli ekiplerimiz ile keşif, plan, proje, satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile Türkiye genelinde ve Dünyanın birçok ülkesinde itina ve özenle müşterilerimize hizmet vermekteyiz.
Kalite ve özverimiz uzun yıllardır bu sektörde var olmamızı en sağlayan en büyük unsurdur.