19 Şubat 2024 Pazartesi

Tohum Soğuk Hava Deposunda Saklanır mı?

Tohum çeşitliliği bol ve hassas bir yapıya sahiptir. Doğu saklama koşulları oluşturulmadığı zaman çürümeye başlar ve tarımda ekonomik kayba sebep olur. Tohum için birkaç saklama koşulu vardır.

Tohum için yüksek sıcaklık negatif sonuçlar doğurur, bunun için tohumu serin ve soğuk ortamlarda ekim zamanına kadar muhafaza edilir. Bunun için en uygun muhafaza seçeneği Tohum Soğuk Hava Deposu ile soğutma uygulanıp tohumun cinsi ve yapısına göre tohumun su kaybı olmaması için doğru oranda nem ile ekim zamanına kadar saklamak mümkündür. Tohum Soğuk Hava Deposu ürünleri gerekli ısıda muhafaza ederken ekonomik kazanç elde ederken tercih etmiş olduğumuz soğutma grupları ile enerji sağlar. Yani yüksek verim minimum enerji ile tohumlarınız güvende diyebiliriz.

Tohum Soğuk Hava Deposu da Uygulanan Isı ve Nem Oranı Nedir? 

Tohum Soğuk Hava Deposunda  muhafaza edilecek ürünlerin ürünün cinsi ve kapasite doğrultusunda her ürünün ihtiyacına göre nem ve sıcaklık belirlenerek soğutma ekipmanları tercih edilir. Tohum ihtiyacı olan ısı  -5 / +15Cﹾ sıcaklık aralığında olabilir. Bu alanda dondurma oranı ise 0Cﹾ ile -45Cﹾ arasındadır. Çoğu tohumlarda +5°C ile +15°C arasında soğutma uygulanırken %75 ile %95 arasında değişen nem uygulanır.

Tohum Soğuk Oda Planlaması nasıl yapılır?

Öncelikle muhafaza edilecek tohumun analizi doğru yapılmalıdır. Umut Teknik olarak her türlü tohum hakkında tecrübelerimiz ile yatırımcılarımızın yanındayız. Ürün analizi sonucu soğuk oda konumu ve yapısı doğru analiz edilmelidir. Dış ortamlar göze alınarak soğuk oda zemin ve tavan izolasyonu, nem cihazı kapasitesi, soğutma grupları ve tesisatı buna projelendirilmelidir.

Tohum Soğuk Hava Deposu Fiyatı Nedir?

Bunun için var olan bir fiyat maalesef söyleyemeyiz. Çünkü fiyat soğuk odanın kapasitesi yani m² ve m³ değerleri üzerinden hesaplanarak ihtiyaca ve imalat dilecek ürünleri tespiti ile fiyatlandırma yapabiliriz. Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri ile her proje göre özel imalat ve üretim yapmaktayız.

Bir Soğuk Hava Deposuna ihtiyacınız var ise bize ulaşın.

Biz Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak en küçük m² den en büyük m² kadar olan tüm projelerde 22 yıllık tecrübeniz, kapsamlı ve deneyimli ekiplerimiz ile keşif, plan, proje, satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile Türkiye genelinde ve Dünyanın birçok ülkesinde itina ve özenle müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Kalite ve özverimiz uzun yıllardır bu sektörde var olmamızı en sağlayan en büyük unsurdur.