19 Şubat 2024 Pazartesi

Soğuk Hava Deposu Nedir?

Bildiğiniz üzere ülkemizde ve dünyada et, tavuk, meyve, sebze, gıda, ilaç ve sanayi alanlarında işlenen, üretilen ürünler son kullanıcıya ulaşana kadarki süreçte farklı alanlarda muhafaza edilmektedir. Bu ürünler tüketime kadar saklanması ve ekonomik değer kaybının olmaması gerekir.

Ürünün özeliği, tazeliği ve yapısı bozulmadan son kullanıcıya ulaşana kadarki en uzun sürede sağlıklı muhafaza edilmesi için ürünlerin depolandığı yapıya soğuk hava deposu denir.

Soğuk Hava Deposunun hayatımızdaki yeri ve planlaması için öncelikler nelerdir?

İnsan Hayatında Soğuk Hava Deposunun yeri?

İnsanların yaşam kalitesini ve süresini etki edebilecek gıda ve sanayi ürünlerinin temininden den üretime, işlenmesin den nakliyesine, depolamasından tüketimine kadar ki tüm süreçlerde yani hayatımızda dokunan bir sistemedir. Bu sistem insan hayatının yaşam kalitesini sağlıklı, taze ve güvenilir ürün tüketimi sağlayarak doğrudan etki göstermektedir. Kalite insan hayatının vazgeçilmez unsurudur.

Soğuk Hava Deposu Kullanım alanları nelerdir?

Soğuk hava deposu talepleri genellikle Et, Tavuk, Meyve, Sebze, Süt ve süt ürünleri, Unlu gıda mamulleri gibi üreticiler, Ara toptancı, Antrepo, Market, Restoran, Otel, Sağlık sektörü, Sanayi sektörleri ve satış noktalarında tercih edilmektedir. Bu taleplerde Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak yatırımcılarımıza keşif, proje, üretim, temin, montaj, teknik destek hizmeti vermekteyiz.

Soğuk Hava Deposu yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak yatırımcılarımıza gerekli bilgi ve birikimlerimizi paylaşmaktayız. Yatırım planlamalarınızda sizlere yardımcı ve destek olmak için buradayız.

Yatırımcılarımızın plan aşamasında dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir?

Bu detaylar planlamadan montaja kadarki tüm detaylara değerlendirmek gerekir.

Plan aşaması için birkaç örnek verecek olursak.

- Soğuk Hava Deposunda yerin yapı ve planını doğru analiz etmek gerekir

- Yapının zemin ve tavan kısımlarının izolasyonu tam ve sızdırmaz olması gerekir.

- Zemin pürüzsüz ve düz olmalıdır.

- Bölgesel dış etkenler göze alınmalıdır.

- Yapının iç yüksekliği muhafaza edilecek ürünün istiflenmesine göre belirlenmelidir.

- Muhafaza edilecek ürünün çeşitliği ve yapı ve soğutma koşulları göz önüne alınarak inşai yapı planlanmalıdır.

- Bu belirtilen maddeler size alan, enerji ve tüketim yani ekonomik anlamda kazanç sağlayacaktır.

Bir Soğuk Hava Deposuna ihtiyacınız var ise bize ulaşın.

Biz Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak en küçük m² den en büyük m² kadar olan tüm projelerde 22 yıllık tecrübeniz, kapsamlı ve deneyimli ekiplerimiz ile keşif, plan, proje, satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile Türkiye genelinde ve Dünyanın birçok ülkesinde itina ve özenle müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Kalite ve özverimiz uzun yıllardır bu sektörde var olmamızı sağlayan en büyük unsurdur.