15 Mart 2024 Cuma

Soğuk Hava Deposu Detyaları

Soğuk Hava Depoları

Soğuk hava depoları, özellikle gıda endüstrisinde kullanılan ve düşük sıcaklıklarda ürünleri saklamak için özel olarak tasarlanmış depolama tesisleridir. Bu depolar, bir dizi teknolojik özellik ve sıcaklık kontrol sistemleri ile donatılmış olup, genellikle taze meyve ve sebzeler, taze et ve tavuk ürünleri, süt ve süt ürünleri, balık ve su ürünleri, unlu mamuller ve tıbbi ilaçlar gibi çeşitli ürünleri muhafaza ederek onların tazeliğini korumak amacıyla özel olarak Soğuk hava deposu tasarımı ile hazırlanmış depolama sistemleri olarak kullanılmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Nedir?

Soğuk hava depoları, genellikle -15°C ile +5 °C arasındaki sıcaklıklarda tutulan geniş depolama alanlarıdır. Bu depoların ana amacı, yiyecek ürünlerini bozulmadan ve kalitesini kaybetmeden muhafaza etmektir. 

Gıda ürünleri genellikle belirli sıcaklık aralıklarında saklanmalıdır ve soğuk hava depoları bu gereksinimleri karşılamak için harika bir çözümdür. Soğuk hava deposu tesisleri gıda sektörünün yanında sanayi, üretim ve hammadde sektöründe de çoğunlukla tercih edilmektedir.

Soğuk hava deposu tesisi bölgesel etkilere göre üretilmektedir. Soğuk Hava Deposu yalıtım malzemeleri Hijyenik 0,50mm iki saç arasında 42kg/m³ (+-%2) yoğunlukta poliüretan dolgu 80-100mm kalınlığında RAL9002 renk kodunda üretilmektedir. 

Soğuk Hava Deposu saklama koşulları; seçilen cihaz, tesisat metrajı, panel, kapılar ve izolasyon enerji alanında en yüksek verimi sağlamak için önemli faktörlerdendir.

Soğuk Hava Deposu Ne İşe Yarar?

Soğuk hava depoları, üstün soğutma kapasitesinin yanı sıra depolama alanındaki nem ve sıcaklığı ideal seviyelerde tutarak ürünlerin belirli iklim koşullarında muhafaza edilmesine olanak tanır. Soğuk Hava Deposu saklama koşulları, özellikle bozulabilir gıda ve diğer ürünlerin uzun süreli depolanması için optimal şartları sağlar.

Soğuk hava deposu maliyeti;

- Kullanılan cihazın türü, 

- modeli, 

- markası, 

- büyüklüğü,

- soğutma kapasitesi 

gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. 

Soğuk Hava Deposu Özellikleri Nelerdir?

Soğuk hava deposu, içindeki hava sıcaklığının sürekli olarak izlendiği ve dışarıya hava çıkışının olmadığı, özel olarak izole edilmiş odalardan oluşan bir sistemdir. Soğuk Hava Deposu yalıtım malzemeleri kullanarak üretilirler. Bu özel malzemeler sayesinde dış iklim koşullarından etkilenmezler.

Isı Yalıtımı

Soğuk hava depolarının duvarları, tavanı ve zemini, yüksek kaliteli ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak dış ısı etkilerinden korunur. Bu, depodaki istenmeyen ısı değişikliklerini engeller.

Sıcaklık Kontrolü

Soğuk Hava Deposu saklama koşulları, ürünlerin raf ömrünü uzatıp taze ürünleri müşterilere ulaştırarak birçok endüstride kritik bir rol oynamaktadır. Umut Teknik soğutma grupları, bölgesel iklim koşullarına özel olarak tasarlanmıştır. +10°C ila +45°C ve +10°C ila +55°C çalışma sıcaklıkları arasında, ılıman ve sıcak iklimlere uygun şekilde keşif ve analizlerle doğru tespitler yaparak iklim şartlarına uygun, güvenilir ve etkili soğutma çözümleri sunulmaktadır.

Ekipman ve Soğutma Sistemleri

Soğuk Hava Deposu yalıtım malzemeleri olarak, soğuk oda kapıları menteşeli, çarpma, sürgülü, eşikli ve eşiksiz olarak seçilmektedir. Kapılarımız 42kg/m³ (+-%2) yoğunluğunda galvaniz kaplama üzerinde polyester boyalıdır. 

 İzolasyon

Soğuk oda izolasyonu; muhafaza edilen ürünlerin kalitesini, tazelik derecesini ve genel olarak depo içindeki sıcaklık kontrolünü sağlamak amacıyla uygulanan kritik bir önlemdir.

Tasarım

Soğuk hava deposu tesisi duvar ve tavan izolasyonlarını kendi üretimimiz olan aksesuar ve panellerden oluşmaktadır. Soğuk hava deposu tasarımı içinde, zemin paneli veya XPS foamboard, çesan demiri ve güçlendirilmiş beton ile ısı köprüsü oluşturarak izolasyon sağlanmaktadır.

Otomasyon ve Kontrol Sistemleri

Soğuk hava depolarında; sıcaklık, nem ve diğer çevresel faktörleri izlemek ve kontrol etmek için otomasyon ve kontrol sistemleri kullanılır. Bu sistemler, depo içindeki koşulları sürekli olarak takip eder ve düzenler.

Ek Donanımlar

Soğuk hava deposu alanında; merkezi sistem izleme, nemlendirme cihazları, acil panik butonu, sesli ışıklı alarm, raf sistemleri eklenebilir. Bu ek donanımlarla soğuk hava deposu tesisinizi zenginleştirip kolay ve kullanışlı hale getirilir.

Soğuk Hava Deposu Fiyatları ve Maliyeti

Soğuk hava deposu fiyatları; depo özellikleri, büyüklüğü ve kullanılan teknolojilere bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle soğuk hava deposu tasarımı özel bir dizayn gerektirdiği için bu depoların maliyeti, işletme ihtiyaçlarına ve kullanılacak teknolojilere göre belirlenir.

Soğuk hava deposu maliyeti; depo boyutu, özellikleri ve kullanılan teknolojiye bağlı olarak değişiklik göstermekte olup, soğuk hava deposu metrekare fiyatı, depo maliyetinde tasarım özellikleri, inşaat maliyetleri ve kullanılan ekipmanlar ve ek donanım cihazların kullanımına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Size en uygun çözümleri bütçe dostu fiyatlarla edinmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Enerji Tüketimi Ne Kadardır?

Soğuk hava deposu enerji tüketimi, soğuk hava depoları için önemli bir faktördür. İyi tasarlanmış ve yüksek enerji verimliliğine sahip bir depo, işletme maliyetlerini düşürebilir. Bu nedenle, depo tasarımında ve ekipman seçiminde enerji verimliliği göz önünde bulundurulmalıdır. Soğuk hava deposu enerji tüketimi olarak ısı durumu, soğuk hava tesisi büyüklüğü ve içerideki malzemenin durumuna göre değişmekte olup net tüketim değeri fiyatlandırma sonrası verilebilir.

Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak soğuk hava deposu alanında, 22 yıllık deneyimimiz ve uzman ekiplerimizle, en küçükten en büyüğe kadar olan tüm projelerde keşif, planlama, projelendirme, satış ve satış sonrası hizmetlerimizle Türkiye genelinde ve birçok ülkede özenle hizmet sunmaktayız. Nitelikli ve deneyimli kadromuz, müşterilerimize kaliteli çözümler sunma konusundaki kararlılığımızı yansıtmaktadır. Sektördeki uzun yıllara dayanan varlığımızı sürdürmemizin temel nedeni, kalite ve özverili çalışma prensiplerimize bağlılığımızdır.