19 Şubat 2024 Pazartesi

Gıda Sektöründe Soğuk Hava Deposu Kullanım Amacı Nedir?

Gıda ürünleri insan sağlığın yanı sıra yaşam kalitesinin de reçetesidir. Yani tüm gıda ürünlerini sağlıklı ve taze tüketmemiz gerekli besinleri alarak sağlımızı yani yaşam kalitemizi yükseltmemiz demektir.

Tüm gıda ürünlerinin ambalajlarında son kullanma tarihi vardır. Bu tarihe kadar ürün tüketilmiş olması gerekmektedir, aksi takdirde ürünün bozulması ve insan sağlığa zarar vermesi demektedir.

Soğuk Hava Deposu da tam bu süreçte yani üretim den tüketimdeki son kullanma tarihine kadar süreçte ürünlerin üretim tarihindeki tazeliğini korur. Gıda sektöründe Süt ve Süt Ürünleri, Unlu Mamuller, Et ve Tavuk, Meyve, Sebze gibi ürünlerin bayatlama, çürüme, bozulma, küflenmelerini ortadan kaldırmanın en kolay ve en ekonomik yolu soğuk zincire tabi tutmaktır. Soğuk zincirin en önemli aşaması ise Soğuk Hava Depolarıdır.

Soğuk Hava Deposunda Gıda Çeşitliğine Göre Soğutma Seçenekleri Nelerdir?

Her ürünü kendi öz yapısına göre değerlendirmek gerekir, ürünün ihtiyacı olan saklama koşulları iyi analiz edilmelidir. Bir ürüne kaç derece soğutma uygulanması, ürünü hangi derecelerde kaç gün muhafaza edilmesi, ürünün soğuk muhafaza süresinde hangi etkenlerle beslenmesini gerektiğini ürünün cinsi, yapısı ve saklama koşuluna göre analiz edilmeli ve soğutma uygulanmalıdır.

Örneğin Meyve Soğuk Hava Deposu planlaması yapacak olursak;

Meyve bilindiği üzere bozulmaya, çürümeye, kurtlanmaya, çok kısa zamanda maruz kalabilecek hassas ürünlerdir. Bu nedenle her meyvenin saklama koşulu bilinmeli ve her meyve için farklı soğutma uygulanmalıdır.

Bir meyveyi saklayacağımı düşünürsek Şeftali Soğuk Hava Deposu, Çok erken toplanan şeftalilerde kepek görülebilir. Rengi kötü olanlar (iyi renk almayanlar) +21°C ile +24°C'de 1,5 gün renk değiştirir ve 0°C ile +5°C arasında %90 nemde 2-4 hafta saklanabilir.

Umut Teknik olarak gıda sektöründe ihtiyaç duyulan tüm Soğuk Hava Deposu taleplerinde yatırımcılarımıza gerekli bilgi destek ve yönlendirmelerimizle anahtar teslim olarak hizmet vermekteyiz.

Lütfen Soğuk Hava Deposu çeşitliğini Ana sayfa faaliyet alanlarımız bölümünden birebir ürün analizlerini inceleyin.

Umut Teknik Gıda Sektöründe ki Faaliyet Alanları Nelerdir?

Bu alanda Meyve Sebze Soğuk Hava Deposu, Süt ve Süt Ürünleri Soğuk Hava Deposu, Et ve Tavuk Soğuk Hava Deposu, Unlu Mamuller Soğuk Hava Deposu, Narenciye Soğuk Hava Deposu, Balık ve Su Ürünleri Soğuk Hava Deposu, Tohum Soğuk Hava Deposu detaylarını inceleyebilir soru ve görüşleriniz için bize mail, telefon veya site üzerinden iletişim formu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Bir Soğuk Hava Deposuna ihtiyacınız var ise bize ulaşın.

Biz Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak en küçük m² den en büyük m² kadar olan tüm projelerde 22 yıllık tecrübeniz, kapsamlı ve deneyimli ekiplerimiz ile keşif, plan, proje, satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile Türkiye genelinde ve Dünyanın birçok ülkesinde itina ve özenle müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Kalite ve özverimiz uzun yıllardır bu sektörde var olmamızı en sağlayan en büyük unsurdur.