19 Şubat 2024 Pazartesi

Et ve Tavuk Soğuk Hava Deposu Detayları ve Fiyatı Nedir?

Gıda sektörünün en yaygın ve en değerli ürünlerinden biri olan Et ve Tavuk muhafaza edilmesi en zor ve dikkat edilmesi gereken birçok detayı bulunan bir üründür. Et ve Tavuk çabuk bozulması ve bakteri üretilebilen bir ürün olduğu için Soğuk Hava Deposu ihtiyacı olan ürünlerin en başında gelmektedir. Bu nedenle canlı kesimden hemen sonra bozulmaması ve tazeliğini kaybetmemesi için soğuk zincire tabi tutulması gerekmektedir.  Et ve Tavuk ürünlerinin muhafaza seçenekleri ürünün saklama süresi ve tüketime göre değişkenlik göstermektedir. Yani ürün kısa süreli saklamalar için Soğuk Hava Deposu, uzun süreli muhafaza için Donuk Oda veya çok uzun süreli saklamak için Şok Odası ( Şoklama) tercih edilebilir.

Et ve Tavuk Soğuk Hava Deposu Nedir?

Et Soğuk Hava Deposu dediğinizde -5˚C ile -+5˚C sıcaklığa sahip muhafaza alanıdır diyebiliriz. Soğuk odalar etin kararmasını ve tabi ki mikrobun bulaşmasını engelleyerek, uzun dönem sağlıklı şekilde saklanmasını sağlamaktadır. Kırmızı ete oranla daha hızlı bozulan yapıya sahip olan tavuk soğuk hava deposu aracılığıyla muhafaza edilmekte, kesimden sonra bozulmadan tüketiciye ulaştırılabilmektedir.


Et ve Tavuk Soğuk Soğuk Hava Deposu çalışma koşulları nelerdir?

Et Tavuk Soğuk Oda içerisinde muhafaza edilecek ürünlere uygulanan soğutma -5°C ile +5°C arasında değişkenlik göstermektedir. Buda yine ürünün cinsi ve saklama koşuluna göre değişmektedir. Et ve Tavuk ürünleri için kısa süreli muhafaza için tercih edile bilinir. Soğuk hava deposu dışında et saklama koşulu ve ürünün cinsine göre değişkenlik gösterir.

Örneğin;

Kırmızı et ürünleri için;

Et ve et ürünleri üretim tesisine gelir gelmez hemen işlem görmeyecek ise Soğuk Hava Deposuna da +4°C de muhafaza edilmelidir. İşlenmiş et ve et ürünleri kullanım amacına göre taze kullanım veya şoklanmış (-35°C -40°C )ürünler olarak dipfriz (-18°C -25°C ) veya -5°C +5°C arasında Soğuk Hava Deposun da muhafaza edilir.

Sakatat ürünleri için;

Kesimi yapılmış hayvanların kasları dışında kalan yenile bilinir iç organlarına sakatat denir.

Sakatat ürünleri hayvanın bakteri üretmesi daha hızlı olan organlar olduğu için temizlenmeye ve soğuk zincire tabi tutulması gerekir. Sakatat ürünleri temizlenmiş porsiyon olarak hazırlanmış halde şoklanarak (-35°C -40°C ) 3 aya kadar muhafaza edile bilinir.

Lütfen sitemizin faaliyet alanlarından Et ve Tavuk Soğuk Oda, Et Tavuk Donuk Oda ve Şok odası (Şoklama)  incelemenizi öneririz.

Et ve Tavuk Soğuk Hava Deposu Fiyatı nedir?

Soğuk Odanın yapılması planlanan yerin bölgesel etkenleri, dış ortam sıcaklığı, muhafaza edilecek ürünün cinsi, tonajı ve saklama koşullarının değerlendirilmesi ve projelendirilmesi sonucu bir

Fiyat’tan söz edebiliriz. Değerlendirme ve projelendirme sonucu planlaması yapılan Soğuk Hava Deposu panellerin kalınlığı ve özelliği, soğutma gurubunun kapasitesi ve tesisat mesafesi, zemin izolasyonu, kapı boyutu ve özelliği, vs. gibi unsurlar fiyat açısından değişkenlik göstermektedir.

Bir Soğuk Hava Deposuna ihtiyacınız var ise bize ulaşın.

Biz Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak en küçük m² den en büyük m² kadar olan tüm projelerde 22 yıllık tecrübeniz, kapsamlı ve deneyimli ekiplerimiz ile keşif, plan, proje, satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile Türkiye genelinde ve Dünyanın birçok ülkesinde itina ve özenle müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Kalite ve özverimiz uzun yıllardır bu sektörde var olmamızı sağlayan en büyük unsurdur.