Açıklama

Merkezi sistem cihazları bir adet dış ünite ile birden fazla iç ünitelerin ( evaporatör) farklı soğutma derecelerin de çalışmasını sağlayan cihazlardır.

Örnek verecek olursak;  Birden fazla reyon dolaplara ve farklı derecelerde soğuk odalara ihtiyaç duyan işletmeler tek bir dış ünite ile reyon dolaplarını, Soğuk Oda, Donuk Oda veya Proses Ortam Soğutma alanlarındaki farklı evaporatörler ile soğutma seçeneği sunar.

Cihaz kapasite belirleme

Merkezi sistem grupları soğutulması gereken odaların, reyon dolaplarının, proses ortam soğutma alanlarının en – boy- yükseklik ölçüleri, konulacak ürünlerin ısı yükü ve tonajı hesaplanarak dış ünite cihazının kapasitesi belirlenir.  

Merkezi sistem dış ünite cihazlarında kapasiteye göre iki veya daha fazla kompresör seçimi yapılabilir.

Merkezi sistem çalıma prensipleri nelerdir?

Merkezi sistem iç ünitelerinin soğutma ihtiyacına göre gaz basınçlarını sensörler ile kontrol edilip dijital işlemci aracılığıyla kompresörler arasında eş yaşlandırma (kompresör çalışma sırası) yapılır, alçak ve yüksek basınç değerleri dijital işlemcideki set ayarına gelene kadar çalışmaya devam eder. Bu çalışma süresinde kompresörler bakır boru tesisatları ile iç ünitelerinin bulunduğu Soğuk Oda, Donuk Oda, Proses Ortam Soğutma alanları için belirtilen set değerlerine ulaşana kadar  ( -5°C / +5°C / -15°C -25°C) soğutucu akışkan ulaşımını sağlayarak sistemin çalışmasını sağlar.

Tüm soğutma gruplarımız  Avrupa da kabul görmüş marka ve modellerden seçilmiş olup Avrupa standartlarına uygun belgeli olup garanti ve güvence kapsamımızdadır. Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri Olarak 22 yıllık tecrübemiz, uzaman ve kapsamlı ekiplerimiz Türkiye geneli ve dünyanın birçok ülkesinde Soğutma ve Endüstriyel soğutma sistemlerine anahtar teslim olarak hizmet vermekteyiz. 
 Kalite ve özverimiz uzun yıllardır bu sektörde var olmamızı sağlayan en büyük unsurdur

#Soğuk Oda  #Donuk Oda #Proses Ortam Soğutma #Şok Odası