19 Şubat 2024 Pazartesi

Balık ve Su ürünlerine Hangi Şartlarda Soğutma Uygulanır?

Balık dünya üzerinde besin kaynağı ve ekonomik değeri yüksek olan bir deniz ürünüdür. Dünyanın birçok ülkesinde tek besin ve tek ekonomik geçim kaynağı olarak da görülüyor. Mevsimin kış ve aşırı don olarak yaşandığı kutuplarda balık avlandıktan hava şartları nedeni ile donmuş olarak saklanır ve uzun zamanlar besin değeri kaybolmadan tüketilir. Kutup ve kışın uzun ve sert geçtiği ülkelerde doğal soğutma olduğu için bu ülkelerde halk farklı bir soğutmaya ihtiyaç duymazlar.

Ancak Türkiye ve dünyada birçok ülke gibi ılıman ve sıcak ülkelerde bu durum farklı bir uygulamaya ihtiyaç duyar, bu da soğutma zincire tabi tutulmasını gerektirir. Bu nedenle Balık avlanmasına çıkan ve bu işi ticari olarak yapan tekneler bünyesinde buz üretim makinaları bulundururlar. Bu gerekçe avlanmadan hemen sonra balıklar kasalara alınarak üzerine buz ilave edilerek balığın bozulmamasını önlemektir. Daha sonrasında uzun veya kısa süreli depolama süreçlerinde Donuk Oda, Şok odası veya Soğuk Oda da muhafaza edilir. Çünkü balık çabuk bozulabilen bir besin kaynağıdır avlanamadan hemen sonra soğuk zincire tabi tutulması gerekir. Soğutma ve endüstriyel soğutma alanları bu konuda gelişen teknolojik çözümler üretmiştir ve bu teknolojiler dünya üzerinde yağın olarak kullanılmaktadır.

Balık ve Su Ürünlerinin Saklama Seçenekleri Nelerdir?

Balık ve Su ürünlerine kullanım ve tüketim amaçlarına göre farklılık gösteren üç faklı sistemde soğutma uygulanır.

u soğutma seçenekleri -5°C / +5°C Soğuk Hava Deposu, -15°C / -22°C Donuk Oda ve -35°C / -40°C Şok Odası yani Şoklamadır. Balık ve su ürünlerini uzun süreli saklanmak istenirse Şoklanarak saklanması gerekir. Bu gereklilik balığın tazeliğini ve besin değerini korur.

Balık ve Su Ürünleri Şok Odası Yani Şoklama Koşulları Nedir?

Şoklama çok hızlı ve kısa sürede yapılması gereklidir. İşlenmiş ürünlerin kısa zamanda şoklanıp uzun süre saklanması için mutlak suretle  -35°C / -40°C şoklanması ve sonrasında Donmuş muhafaza (-18°C / -25°C) odalarına aktarılması gerekmektedir. Balık işleme tesislerinde kesme, doğrama, işleme, paketleme alanları içinde ürünün dış ortam sıcaklığından korumak içinde Proses Ortam Soğutma tercih değerlendirile bilinir.

Balık ve Su Ürünleri için Şok Odası, Donuk oda ve Soğuk Oda ihtiyacınız var ise bize ulaşın.

Biz Umut Teknik Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak en küçük m² den en büyük m² kadar olan tüm projelerde 22 yıllık tecrübeniz, kapsamlı ve deneyimli ekiplerimiz ile keşif, plan, proje, satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile Türkiye genelinde ve Dünyanın birçok ülkesinde itina ve özenle müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Kalite ve özverimiz uzun yıllardır bu sektörde var olmamızı sağlayan en büyük unsurdur.